Yayınlarımız

Image

ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI

        Kimse hayatında sorun, özellikle hukuki sorun yaşamak istemez. Ancak hayatımızdaki güzellikler kadar sorunlar da var olmaktadır. Bunlardan can sıkıcılarından biri de hukuki sorunlardır. Ancak doğru hukuki yardım ile bu sorunlar sorun olmaktan çıkmaktadır.  

Bir hukuki sorun yaşandığında bunu çözebilmek için hukuk profesyoneli olan avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak doğru avukat nasıl bulunacak, doğru hukuki yardım nasıl alınacaktır? Elbette bunun bir reçetesi yoktur. 

Ancak ihtiyaç duyduğunuz hukuk alanında yeterli olduğunu düşündüğünüz bir avukatla çalışmaya başlamaya karar verdiğinizde, kendinizde arayacağınız en önemli duygunun güven olması gerekir. Zira avukat-müvekkil ilişkisinin en önemli unsuru “güven”dir. Güven konusunda tereddüt yaşadığınız avukatla çalışmak iyi hukuki yardım almanıza engel olur. Çünkü avukata güven duymadığınızı bu işin profesyoneli olan avukat kısa sürede anlayacaktır. Her ne kadar işini yapmaya çalışsa da müvekkilin güven eksikliği nedeniyle eş güdüm bozulacaktır. Bu nedenle aklınızda en ufak bir şüphe bulunan avukata haksızlık olacaktır.

Emin olduğunuz ve güvendiğiniz bir avukatla çalışmaya başladıktan sonra neler yapmak gerekir? Her şeyden önce hukuki sorununuz ile ilgili tüm detaylarını, hiçbirini saklamadan avukatınıza anlatmalısınız. Avukatınız sizi haklı bulup bulmama üzerinden sizi yargılamaz. Bu nedenle, kendi yaptığınızı düşündüğünüz haksızlıkları avukatınıza anlatmazsanız ve bu yargılama sürecinde ortaya çıkarsa, bunu bilmeyen avukatınız hazırlıksız yakalanır, bu nedenle davanızı kaybedebilirsiniz.

Avukatınızı ikna etmeye ya da kandırmaya çalışmanız davanızın sonucunun olumsuz olmasına yol açar. Çünkü avukat sizin verdiğiniz bilgilerle hareket etmektedir.

Unutmayın! Hukuk teknik bir alandır. Davanızla ilgili avukatınıza hukuki katkı sunmaya çalışmayın. Örneğin internetten gördüğünüz bir Yargıtay kararını avukatınıza göndermeniz, o kararlardan binlercesini görmüş olan avukatın ancak gülmesine neden olur. Yapmanız gereken sorunu detaylı anlatmak ve hukuki sorun ile ilgili gelişme olursa haber vermektir.

Bir diğer konu ise davada kısa sürelerde önemli gelişmelerin olmadığının bilinmesi gerekliliğidir. Maalesef ülkemizde yargılamalar uzun sürmektedir. Avukatınız size süreçler hakkında bilgi verdikten sonra ve gerekli dilekçeler verildikten sonra duruşma aralarında geçen sürelerde bir gelişme olmayacaktır. Davanın uzun sürmesi, mahkemeler, bilirkişiler, ilgili kurumlardan gelecek yazıların gecikmesi gibi arızi sebepler nedeniyle bu uzamaya avukatınızın sebebiyet verdiğini düşünmeyiniz. Her insan ilişkisinde olduğu gibi yakın ve samimi bir diyalog avukat müvekkil ilişkisinde de sonuç verecek hukuki sorunlarınızın çözülmesi sağlanacaktır.