Yayınlarımız

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR? TÜKETİCİ HAKLARI VE YATIRIM ARAÇLARI: YATIRIMCILARIN TÜKETİCİ SAYILMASININ ÖNÜNDE BİR ENGEL VAR MI? MARKA HUKUKUNDA KÖTÜNİYETLİ MARKA TESCİLİ NEDİR? ŞİRKET UNVANINIZ MARKANIZ OLABİLİR Mİ? FİKİR VE SANAT ESERLERİ NASIL KORUNUR? JENERİK MARKA NEDİR? PATENT VE PATENT HAKKI KISACA NEDİR? MARKA VE PATENT HUKUKUNDA COĞRAFİ İŞARET NEDİR? RENK MARKASI YENİ YARGI PAKETİ VE TEKLİF EDİLEN YENİLİKLER ÖLÜMDEN SONRASINI BILIYOR MUSUNUZ ? YARGITAY’IN GÖREVİ NEDİR ? 6098 SAYILI TÜRK BORÇLAR KANUNU KİRA SÖZLEŞMESİ AMAZON KARARI HAKSIZ EYLEM NEDENİ İLE MADDİ TAZMİNAT İSTEMİ ANONİM ŞİRKETTE TOPLANTI VE KARAR NİSAPLARI İHAM İÇTİHADINDA ETKİN İÇ HUKUK YOLU GİZLİ AYIP KAVRAMI VE GİZLİ AYIBI İHBAR SÜRESİ MARKA HUKUKU VERGİ YOKLAMA TUTANAĞININ HUKUKİ MAHİYETİ VE (7) GÜN KURALI YENİ İNFAZ KANUNU NELER GETİRİYOR? ÇALIŞAN BULUŞLARI ŞİRKET ORTAKLIĞINDAN ÇIKMA VE ÇIKARILMA TÜRKİYE’DE UZAKTAN (ONLINE) DURUŞMA TÜRK HUKUKUNDA ESER KAVRAMI ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURULUŞU VE ALINABİLECEK HİZMETLER WIPO PROOF COVID-19 DAN KAYNAKLI DEĞİŞİKLİKLER COVID-19 SALGINI VE ÖZEL HASTANELER COVİD-19 SALGINI VE SALGIN HASTALIK ( PANDEMİ ) SİGORTASI COĞRAFİ İŞARET RIZA DIŞINDA GÖNDERİLEN REKLAM AMAÇLI SMS’LERE KARŞI NELER YAPILABİLİR? KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA AÇIK RIZA VE AYDINLATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ SON DEĞİŞİKLİKLERLE YURTDIŞINA KİŞİSEL VERİ AKTARIMI VE BAĞLAYICI ŞİRKET KURALLARI MARKA İTİRAZINA KARŞI GÖRÜŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN M. 4 ANLAMINDA REKABETİ SINIRLAYICI ANLAŞMALAR, UYUMLU EYLEMLER VE KARARLAR KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA UYUŞMAZLIĞINDA GÖREVLİ YARGI KOLU
Image

COVID-19 SALGINI VE ÖZEL HASTANELER

Covid-19 salgını bir anda tüm dünyada korkunç boyutlara ulaştı. Buna hazırlıksız yakalanan ülkelerin sağlık sistemlerinin, hasta sayısına ve yoğunluğa yetişememesi nedeniyle özel sağlık hizmetlerinin de devreye girmesi kaçınılmaza hale geldi. Ülkemizde de kısa sürede gelişen ve vaka sayısının artmasıyla birlikte kendisini hissettiren koronavirüs salgını karşısında özel hastaneler dahil olmak üzere tüm hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edildi.
            Yakın tarihte bu denli şiddetli salgın hastalık görülmediğinden gerek mevzuatta gerekse de sigorta ve benzeri sözleşmelerde salgın hastalık konusu çok uzak ihtimal olarak değerlendirilmiş ve önem verilmemiştir. Bu kapsamda özel hastanelerin, salgın hastalık nedeniyle tedavisini üstlendikleri hastalara verilen hizmeti, normal zamanlardaki gibi faturalandırıp faturalandıramayacağı sorusu önemli bir gündem olarak karşımıza çıktı.
9 Nisan 2020 tarihli 31094 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Hizmetleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına
Dair Tebliğ ile salgın hastalık nedeniyle verilen sağlık hizmeti ve tedaviler acil hal olarak kabul edilmiştir. Acil hal kapsamında yapılan müdahale ve tedavilerde özel sağlık kuruluşlarının ilave ücret alma hakkı yoktur.  
Özet olarak salgın hastalık, gündemde olan hastalık ismi ile söylemek gerekirse koronavirüs tedavisi için özel hastaneye yatmış ve bu kapsamda tedavi görmüş bir hastadan özel sağlık kuruluşunun ilave ücret isteme hakkı yoktur. Son dönemde koronavirüs kapsamında özel hastanelere başvurmuş ve yatarak tedavi sonucunda tedavi olmuş hastalardan istendiği belirtilen bazı  fahiş meblağların yasal dayanağının bulunmadığı bu tebliğ ile bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Koronavirüsle mücadele milli bir mücadele halini almış olup; bu virüse yakalanmış hastaların tedavilerini yapmanın kamu hastanelerinin olduğu kadar özel sağlık kuruluşlarının  da görevi olduğu bu tebliğ ile bir kez daha tespit edilmiş durumdadır. Koronavirüs şüphesi ile özel sağlık kuruluşuna başvurup, bu hastalık nedeniyle tedavi görmüş olan hastalardan, özel sağlık kuruluşlarının ilave ücret talep etme hakkı bulunmamaktadır. Özel sağlık kuruluşlarınca bu yönde para talep edilmesi durumunda itiraz edilmesi ve bir avukata başvurulmasını tavsiye ederiz.