Yayınlarımız

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR? TÜKETİCİ HAKLARI VE YATIRIM ARAÇLARI: YATIRIMCILARIN TÜKETİCİ SAYILMASININ ÖNÜNDE BİR ENGEL VAR MI? MARKA HUKUKUNDA KÖTÜNİYETLİ MARKA TESCİLİ NEDİR? ŞİRKET UNVANINIZ MARKANIZ OLABİLİR Mİ? FİKİR VE SANAT ESERLERİ NASIL KORUNUR? JENERİK MARKA NEDİR? PATENT VE PATENT HAKKI KISACA NEDİR? MARKA VE PATENT HUKUKUNDA COĞRAFİ İŞARET NEDİR? RENK MARKASI YENİ YARGI PAKETİ VE TEKLİF EDİLEN YENİLİKLER ÖLÜMDEN SONRASINI BILIYOR MUSUNUZ ? YARGITAY’IN GÖREVİ NEDİR ? 6098 SAYILI TÜRK BORÇLAR KANUNU KİRA SÖZLEŞMESİ AMAZON KARARI HAKSIZ EYLEM NEDENİ İLE MADDİ TAZMİNAT İSTEMİ ANONİM ŞİRKETTE TOPLANTI VE KARAR NİSAPLARI İHAM İÇTİHADINDA ETKİN İÇ HUKUK YOLU GİZLİ AYIP KAVRAMI VE GİZLİ AYIBI İHBAR SÜRESİ MARKA HUKUKU VERGİ YOKLAMA TUTANAĞININ HUKUKİ MAHİYETİ VE (7) GÜN KURALI YENİ İNFAZ KANUNU NELER GETİRİYOR? ÇALIŞAN BULUŞLARI ŞİRKET ORTAKLIĞINDAN ÇIKMA VE ÇIKARILMA TÜRKİYE’DE UZAKTAN (ONLINE) DURUŞMA TÜRK HUKUKUNDA ESER KAVRAMI ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURULUŞU VE ALINABİLECEK HİZMETLER WIPO PROOF COVID-19 DAN KAYNAKLI DEĞİŞİKLİKLER COVID-19 SALGINI VE ÖZEL HASTANELER COVİD-19 SALGINI VE SALGIN HASTALIK ( PANDEMİ ) SİGORTASI COĞRAFİ İŞARET RIZA DIŞINDA GÖNDERİLEN REKLAM AMAÇLI SMS’LERE KARŞI NELER YAPILABİLİR? KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA AÇIK RIZA VE AYDINLATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ SON DEĞİŞİKLİKLERLE YURTDIŞINA KİŞİSEL VERİ AKTARIMI VE BAĞLAYICI ŞİRKET KURALLARI MARKA İTİRAZINA KARŞI GÖRÜŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN M. 4 ANLAMINDA REKABETİ SINIRLAYICI ANLAŞMALAR, UYUMLU EYLEMLER VE KARARLAR KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA UYUŞMAZLIĞINDA GÖREVLİ YARGI KOLU
Image

JENERİK MARKA NEDİR?

Bazı markalar o kadar yaygınlaşır ki isimleri tüm bir ürün grubu için tanımlayıcı hale gelir.Genelde bir ürünün ilk veya en başarılı üreticisinin böyle bir kaderle karşı karşıya geldiğini görürüz.Bunun hepimizi çok şaşırtacak örnekleri var,örneğin aspirin,walkman,gırgır jilet ve daha günlük hayatımızda dilimizden düşmeyen pek çok ürün aslında birer jenerik marka örneği.Jenerik markalar,özellikle bir buluşa dayanan ürünlerde oldukça yaygın görülür nitekim ürün pazarda tektir ve bir süre daha tek kalacaktır dolayısıyla markete sonradan katılan rakip markalar daima bu ilk ürünle karşılaştırılacak,pazarda artık kendine yer edinen ürüne güven elbette bu yeni markadan daha fazla olacaktır.

Markayı koruyan unsur,tescildir.Bir marka jenerik hale geldikten sonra ise tescil dahi markayı korumaya yetmeyebilir nitekim hedef kitlesinin gözünde artık bir marka adıyla ürün grubu iç içe geçmiştir,ayrılamaz.Tescil edilmemiş jenerik markalara ilginç bir örnek olarak duşakabini verebiliriz.Tescil edilmemiş bir marka olan duşakabin,piyasaya giren rakiplerinin de bu ismi kullanmaya başlamasıyla ve ticari hayatı,markasının jenerik marka halini almasıyla sona eren bir markadır.Dolayısıyla bir markanın yaratımı kadar ve hatta bundan daha bile hayati olan tescil,göz ardı edilmemesi gereken bir korumadır.Markanızı tescil ettirirken ve marka hukuku alanındaki işlerinizi yürütürken bu alanda uzman bir avukattan yardım almanız tavsiye edilir.Aksi halde geri dönüşü olmayacak,istenmeyen hak kayıpları meydana gelebilir.

Jenerik markaya bir başka örnek ise pinpon,tekerleme gibi ismiyle aslında oyunun adı değil de  masa tenisi ekipmanı üreten bir marka Ping-Pong.1880’li yıllarda İngiltere’de kışın da tenis oynayabilmek adına geliştirilen masa tenisi,1931 yılında tescil edilen Ping-Pong markasıyla anılmaya başlanmış ve zamanla sporla o kadar bütünleşmiş ki şuan dünyanın pek çok yerinde sporun adı pinpon olarak kalmıştır.

Markanızı yarattığınız andan itibaren markanızın diğer markalar arasından sıyrılması ve tüm bu süreçten doğan sınai haklarınızın korunması için tescil hayati öneme sahiptir.Tüketicilerin ürünlerinizi ayırt etmesi için her şeyden önce markanızı tescil ettirmelisiniz.Bunun üzerine markanızın itibarını korumak ve tanınırlığını artırmak çok daha etkili olacaktır. Bu konuyla ilgili tüm başvurularınızda uzman bir avukattan hukuki yardım almanız,tescil ve sonrası süreçler için kolaylık sağlayacaktır.

Ankara’da bulunan,tek merkezden faaliyet gösteren Marka ve Patent Kurumu nezdinde yapılacak işlemlerinizin,bu alanda yetkin avukatlar tarafından yürütülmesi önemlidir.Marka patent tescili,marka  patente itiraz konularında veya yapılan bir itiraza karşı görüş hazırlama gibi işlemlerin alanında uzman avukatlarla takibi için ÖNAL & ÖNAL HUKUK BÜROSU ve ÖNAL & ÖNAL IP (ÖNAL &ÖNAL MARKA PATENT OFİSİ) ile irtibat kurabilirsiniz.

 

 

 

ÖNAL & ÖNAL IP (ÖNAL & ÖNAL MARKA PATENT OFİSİ ) sadece ülkemizde değil başta Avrupa ve Rusya olmak üzere Peru’dan Vietnam’a,Dominik Cumhuriyeti’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne uzanan network ağı,dünyanın 150 ülkesinde uzman avukatlardan oluşan partnerleriyle yıllardır çok başarılı çalışmalara imza atmıştır.Fransa’da marka patent tescili,İtalya’da marka patent tescili,Almanya’da marka patent tescili,marka davaları,marka haklarınıza tecavüzün önlenmesi ve marka haklarınıza yönelik ihlallerden doğan tazminatlarınız gibi birçok alanda kapsamlı hukuki destek için ÖNAL & ÖNAL IP ile iletişime geçebilirsiniz.ÖNAL & ÖNAL IP, kanun yollarını seri ve aktif olarak hayata geçirip müvekkillerinin haklarını yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da güvenle korumaktadır.