Yayınlarımız

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR? TÜKETİCİ HAKLARI VE YATIRIM ARAÇLARI: YATIRIMCILARIN TÜKETİCİ SAYILMASININ ÖNÜNDE BİR ENGEL VAR MI? MARKA HUKUKUNDA KÖTÜNİYETLİ MARKA TESCİLİ NEDİR? ŞİRKET UNVANINIZ MARKANIZ OLABİLİR Mİ? FİKİR VE SANAT ESERLERİ NASIL KORUNUR? JENERİK MARKA NEDİR? PATENT VE PATENT HAKKI KISACA NEDİR? MARKA VE PATENT HUKUKUNDA COĞRAFİ İŞARET NEDİR? RENK MARKASI YENİ YARGI PAKETİ VE TEKLİF EDİLEN YENİLİKLER ÖLÜMDEN SONRASINI BILIYOR MUSUNUZ ? YARGITAY’IN GÖREVİ NEDİR ? 6098 SAYILI TÜRK BORÇLAR KANUNU KİRA SÖZLEŞMESİ AMAZON KARARI HAKSIZ EYLEM NEDENİ İLE MADDİ TAZMİNAT İSTEMİ ANONİM ŞİRKETTE TOPLANTI VE KARAR NİSAPLARI İHAM İÇTİHADINDA ETKİN İÇ HUKUK YOLU GİZLİ AYIP KAVRAMI VE GİZLİ AYIBI İHBAR SÜRESİ MARKA HUKUKU VERGİ YOKLAMA TUTANAĞININ HUKUKİ MAHİYETİ VE (7) GÜN KURALI YENİ İNFAZ KANUNU NELER GETİRİYOR? ÇALIŞAN BULUŞLARI ŞİRKET ORTAKLIĞINDAN ÇIKMA VE ÇIKARILMA TÜRKİYE’DE UZAKTAN (ONLINE) DURUŞMA TÜRK HUKUKUNDA ESER KAVRAMI ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURULUŞU VE ALINABİLECEK HİZMETLER WIPO PROOF COVID-19 DAN KAYNAKLI DEĞİŞİKLİKLER COVID-19 SALGINI VE ÖZEL HASTANELER COVİD-19 SALGINI VE SALGIN HASTALIK ( PANDEMİ ) SİGORTASI COĞRAFİ İŞARET RIZA DIŞINDA GÖNDERİLEN REKLAM AMAÇLI SMS’LERE KARŞI NELER YAPILABİLİR? KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA AÇIK RIZA VE AYDINLATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ SON DEĞİŞİKLİKLERLE YURTDIŞINA KİŞİSEL VERİ AKTARIMI VE BAĞLAYICI ŞİRKET KURALLARI MARKA İTİRAZINA KARŞI GÖRÜŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN M. 4 ANLAMINDA REKABETİ SINIRLAYICI ANLAŞMALAR, UYUMLU EYLEMLER VE KARARLAR KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA UYUŞMAZLIĞINDA GÖREVLİ YARGI KOLU
Image

WIPO PROOF

WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü), WIPO Proof adı altında yeni hizmetini yürürlüğe soktu. WIPO’nun diğer hizmetlerinden (Madrid Sistemi ve Hague Sistemi) farklı olarak WIPO PROOF dijital belgelerin belirli bir zamanda var olduğunu onaylayan bir sistem. Daha açık anlatmak gerekirse, WIPO Proof koruması dijital bir belgenin tarih ve saat ile damgalanması olarak ifade edilebilir. Bunun yanında WIPO Proof ile getirilen yeniliklerden biri de dijital belgelerin de fikri mülkiyet ürünleri arasında değerlendirilip koruma sağlanması oldu.

WIPO Proof kapsamında;

  1. Ticaret sırları (açıklanmamış know-how bilgileri)
  2. Yaratıcı ürünler (ses, görsel ve her tür ürün)
  3. Yaratıcı tasarımlar (marka logosu, desen, tekstil, mimarlık vb)
  4. Endüstriyel tasarımlar (teknik; şemalar, planlar, süreç, vb)
  5. Araştırmalar (laboratuvar notları, raporlar ve diğer buluşlar)
  6. Veri (Yapay zeka öğrenme algoritmaları, genetik dizilim, vb)
  7.  Dijital olarak imzalanmış dokümanlar (sözleşmeler, mektuplar, sertifikalar, vb)
  8. Diğer (örneğin; belgelerdeki tahrifatlar, imzalanmamış dokümanlar, vb)

gibi belgeler tescil edilebilir. Buradaki tescil aslında bir tescil olmaktan ziyade bir damgalama işlemi görmektedir. Zira WIPO bu belgelerin kaydını tutmamaktadır. Yani WIPO Proof kapsamında tescil edilen belgeler, herhangi bir şekilde (marka, patent.vb) gibi bir kütüğe kaydedilmez. WIPO bu belgeleri o tarihte ve saatte sizin mülkiyetinizde bulunduğu şekliyle damgalar ve bu da ileride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklarda elinizde bir delil olmasına yarar.

WIPO Proof’un telif tescilinden farkı ise, hem telif tescilinden daha çeşitli belgelerin tescile konu olması hem de dijital bir tescil imkanı sağlaması diyebiliriz. Bunun yanında çok katmanlı (örn: şarkı-söz ve müzik örn:video içerikler), birden fazla üreticinin üretme faaliyetine katıldığı ürünlerin aşama aşama  koruma altına alınabilmesidir.

WIPO Proof sisteminde tek seferde 20 belge ile işlem yapılabiliyor ve bugün (01/06/2020) itibariyle her bir belge için 20 CHF ücret alınıyor.

Fikri mülkiyet ürünlerinin, her geçen gün kapsamının genişlediği ve öneminin arttığı tartışmasızdır. Bu bağlamda WIPO’nun attığı adım ve yeni getirdiği bu sistem de, günümüzün değişen ihtiyaçlarına WIPO’nun da uyum sağladığını gösteriyor. WIPO Proof kapsamında tescil edilebilecek ürünlerin sistemden tescil edilmeleri hırsızlık ve hak ihlallerinin gerçekleştiği durumlarda, delil teşkil edecektir. Bu nedenle WIPO bünyesinde bu tarz dijital belgelerin tescil edilmeleri oldukça önemlidir.