Yayınlarımız

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR? TÜKETİCİ HAKLARI VE YATIRIM ARAÇLARI: YATIRIMCILARIN TÜKETİCİ SAYILMASININ ÖNÜNDE BİR ENGEL VAR MI? MARKA HUKUKUNDA KÖTÜNİYETLİ MARKA TESCİLİ NEDİR? ŞİRKET UNVANINIZ MARKANIZ OLABİLİR Mİ? FİKİR VE SANAT ESERLERİ NASIL KORUNUR? JENERİK MARKA NEDİR? PATENT VE PATENT HAKKI KISACA NEDİR? MARKA VE PATENT HUKUKUNDA COĞRAFİ İŞARET NEDİR? RENK MARKASI YENİ YARGI PAKETİ VE TEKLİF EDİLEN YENİLİKLER ÖLÜMDEN SONRASINI BILIYOR MUSUNUZ ? YARGITAY’IN GÖREVİ NEDİR ? 6098 SAYILI TÜRK BORÇLAR KANUNU KİRA SÖZLEŞMESİ AMAZON KARARI HAKSIZ EYLEM NEDENİ İLE MADDİ TAZMİNAT İSTEMİ ANONİM ŞİRKETTE TOPLANTI VE KARAR NİSAPLARI İHAM İÇTİHADINDA ETKİN İÇ HUKUK YOLU GİZLİ AYIP KAVRAMI VE GİZLİ AYIBI İHBAR SÜRESİ MARKA HUKUKU VERGİ YOKLAMA TUTANAĞININ HUKUKİ MAHİYETİ VE (7) GÜN KURALI YENİ İNFAZ KANUNU NELER GETİRİYOR? ÇALIŞAN BULUŞLARI ŞİRKET ORTAKLIĞINDAN ÇIKMA VE ÇIKARILMA TÜRKİYE’DE UZAKTAN (ONLINE) DURUŞMA TÜRK HUKUKUNDA ESER KAVRAMI ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURULUŞU VE ALINABİLECEK HİZMETLER WIPO PROOF COVID-19 DAN KAYNAKLI DEĞİŞİKLİKLER COVID-19 SALGINI VE ÖZEL HASTANELER COVİD-19 SALGINI VE SALGIN HASTALIK ( PANDEMİ ) SİGORTASI COĞRAFİ İŞARET RIZA DIŞINDA GÖNDERİLEN REKLAM AMAÇLI SMS’LERE KARŞI NELER YAPILABİLİR? KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA AÇIK RIZA VE AYDINLATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ SON DEĞİŞİKLİKLERLE YURTDIŞINA KİŞİSEL VERİ AKTARIMI VE BAĞLAYICI ŞİRKET KURALLARI MARKA İTİRAZINA KARŞI GÖRÜŞTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN M. 4 ANLAMINDA REKABETİ SINIRLAYICI ANLAŞMALAR, UYUMLU EYLEMLER VE KARARLAR KAMULAŞTIRMASIZ EL ATMA UYUŞMAZLIĞINDA GÖREVLİ YARGI KOLU
Image

ETKİN HUKUKİ YARDIM ALABİLMENİN YOLLARI

        Kimse hayatında sorun, özellikle hukuki sorun yaşamak istemez. Ancak hayatımızdaki güzellikler kadar sorunlar da var olmaktadır. Bunlardan can sıkıcılarından biri de hukuki sorunlardır. Ancak doğru hukuki yardım ile bu sorunlar sorun olmaktan çıkmaktadır.  

Bir hukuki sorun yaşandığında bunu çözebilmek için hukuk profesyoneli olan avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak doğru avukat nasıl bulunacak, doğru hukuki yardım nasıl alınacaktır? Elbette bunun bir reçetesi yoktur. 

Ancak ihtiyaç duyduğunuz hukuk alanında yeterli olduğunu düşündüğünüz bir avukatla çalışmaya başlamaya karar verdiğinizde, kendinizde arayacağınız en önemli duygunun güven olması gerekir. Zira avukat-müvekkil ilişkisinin en önemli unsuru “güven”dir. Güven konusunda tereddüt yaşadığınız avukatla çalışmak iyi hukuki yardım almanıza engel olur. Çünkü avukata güven duymadığınızı bu işin profesyoneli olan avukat kısa sürede anlayacaktır. Her ne kadar işini yapmaya çalışsa da müvekkilin güven eksikliği nedeniyle eş güdüm bozulacaktır. Bu nedenle aklınızda en ufak bir şüphe bulunan avukata haksızlık olacaktır.

Emin olduğunuz ve güvendiğiniz bir avukatla çalışmaya başladıktan sonra neler yapmak gerekir? Her şeyden önce hukuki sorununuz ile ilgili tüm detaylarını, hiçbirini saklamadan avukatınıza anlatmalısınız. Avukatınız sizi haklı bulup bulmama üzerinden sizi yargılamaz. Bu nedenle, kendi yaptığınızı düşündüğünüz haksızlıkları avukatınıza anlatmazsanız ve bu yargılama sürecinde ortaya çıkarsa, bunu bilmeyen avukatınız hazırlıksız yakalanır, bu nedenle davanızı kaybedebilirsiniz.

Avukatınızı ikna etmeye ya da kandırmaya çalışmanız davanızın sonucunun olumsuz olmasına yol açar. Çünkü avukat sizin verdiğiniz bilgilerle hareket etmektedir.

Unutmayın! Hukuk teknik bir alandır. Davanızla ilgili avukatınıza hukuki katkı sunmaya çalışmayın. Örneğin internetten gördüğünüz bir Yargıtay kararını avukatınıza göndermeniz, o kararlardan binlercesini görmüş olan avukatın ancak gülmesine neden olur. Yapmanız gereken sorunu detaylı anlatmak ve hukuki sorun ile ilgili gelişme olursa haber vermektir.

Bir diğer konu ise davada kısa sürelerde önemli gelişmelerin olmadığının bilinmesi gerekliliğidir. Maalesef ülkemizde yargılamalar uzun sürmektedir. Avukatınız size süreçler hakkında bilgi verdikten sonra ve gerekli dilekçeler verildikten sonra duruşma aralarında geçen sürelerde bir gelişme olmayacaktır. Davanın uzun sürmesi, mahkemeler, bilirkişiler, ilgili kurumlardan gelecek yazıların gecikmesi gibi arızi sebepler nedeniyle bu uzamaya avukatınızın sebebiyet verdiğini düşünmeyiniz. Her insan ilişkisinde olduğu gibi yakın ve samimi bir diyalog avukat müvekkil ilişkisinde de sonuç verecek hukuki sorunlarınızın çözülmesi sağlanacaktır.