Melih Gökçek’in 2 oğlu darptan yargılanıyor
21 Eylül 2017
Trafikte ceza rekoru kırıldı
21 Eylül 2017

Tren arıza yaptı, TCDD tazminata mahkum oldu

Ankaralı avukat Erendiz Önal, bindiği trende 11 saat mahsur kalınca TCDD aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı ve kurumu 2250 YTL “manevi” tazminata mahkûm ettirdi.

AVUKAT Erendiz Önal, İstanbul’daki duruşmasına gitmek için, 26 Aralık 2002 tarihinde Ankara’dan hareket eden Anadolu Ekspresi’ne bindi. Ancak tren, İstanbul’a gidene kadar sık sık arızalanıp rötar yaptı. Makineler çalışmadığı için kaloriferler yanmadı ve yolcular eksi 15 derecede saatlerce bekletildi. Bazı yolcular, 11 saat sonra ulaşabildikleri Eskişehir’den otobüsle Ankara’ya döndü. Tren tam 16 saat sonra İstanbul’a ulaşabildi.

Önal, mağdur olduğunu, işinin aksadığını belirterek, TCDD hakkında maddi ve manevi tazminat davası açtı. Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi, davacının sadece bilet bedelini geri alabileceği tutarda maddi tazminata hükmedip manevi tazminat talebini reddetti. Önal, kararı temyiz etti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, davacının mağdur olduğunu ve tazminata hükmedilmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu.

Yargıtay’ın bozma kararında “Bilim ve teknolojinin sınırsız olanaklarına rağmen, davalı işletme birçoğu eskimiş, ömrünü doldurmuş makinelerle hizmet vermesi işletmenin ağır kusurlu olduğunu gösterir” dedi. Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi bu kez Yargıtay’ın bozma kararına uyarak TCDD’yi, yasal faizi ile birlikte 2 bin 250 YTL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Vatandaşı ön plana çıkaran bir karar

Avukat Erendiz Önal, TCDD’nin “Sultan Addülhamit zamanından beri rötarla yolcu taşıdığını” savunarak şöyle dedi: “Rötar sözcüğü ile TCDD birbirlerini hatırlatan sözcükler haline gelmişti. Bu karardan sonra yargının vatandaşa bakışında köklü değişiklik olmuştur. Kamu işletmelerinin vatandaşı mağdur etmesi karşısında kamu kurumunu koruyucu yaklaşım bir kenara bırakılmış, vatandaşı insan hakları konusunda ön plana çıkaran bir karardır. Bundan sonra vatandaşa hizmet veren gerek kamu-gerek özel kurum ve şirketler vatandaşı mağdur etmenin bir bedelinin olduğunu hesaba katmak zorunda kalacaklar.”