Enka 125 milyar tazminat ödeyecek

Nil Demirkazık dolandırıcılıktan hakim karşısına çıktı
21 Eylül 2017
Avukat peşine düştü tacizci cezasını buldu
21 Eylül 2017

Enka 125 milyar tazminat ödeyecek

Makbule Mert ile çocukları Ubeydullah, Zihni ve Fatih Mert, Üzeyir Mert’e çarparak ölümüne yol açan aracın sahibi Enka ve Bechtel şirketleri aleyhinde açtıkları manevi tazminat davasında, yasal faizi ile birlikte 125 milyar 238 milyon 370 bin lira tazminat kazandı. Makbule Mert ve çocukları, tahsil edemedikleri tazminat için şirketler hakkında icra takibi başlattı.

Mert ailesinin avukatı Erendiz Önal, bugün Ankara Adliye Sarayı’na gelerek, tazminata hükmeden Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı ile yasal faiziyle birlikte 125 milyar 238 milyon 370 liraya ulaşan tazminatı tahsil etmek için, “takip talebi” dilekçesini Ankara 19. İcra Müdürlüğü’ne verdi.
Davaya konu olay, 19 Temmuz 1997’de meydana gelmiş, Konya istikametinden Samsun yönüne doğru gitmekte olan Enka A.Ş’ye ait Talip Adıgüzel’in kullandığı 34 EYR 10 plakalı kamyonet, direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu Türkiye Gübre Sanayi A.Ş’nin yakınlarında refüjü aşarak durakta bekleyen makam şoförü 32 yaşındaki Üzeyir Mert’e çarpmıştı. Üzeyir Mert olay yerinde hayatını kaybetmişti.
Kazanın ardından Üzeyir Mert’in eşi Makbule Mert ve çocukları Ubeydullah, Zihni ve Fatih Mert, kazaya neden olan aracın sahibi Enka ve ortağı Bechtel şirketleri aleyhinde, 19 Temmuz 1997 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte toplam 6 milyar 300 milyon liralık maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

SÜRÜCÜ, KUSURLU BULUNDU
Mert ailesi, avukatları Erendiz Önal aracılığıyla 8 Ağustos 1997’de açtıkları davada mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, Enka şirketinin sürücüsü Talip Adıgüzel’in 8/8 kusurlu olarak tespit edilmesi üzerine, tazminat miktarının yükseltilmesi için 3 ayrı dava daha açmıştı.
Davaların görüldüğü Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi, 3 davayı ana dava ile birleştirdikten sonra, 9 Mayıs 2000 tarihinde verdiği kararda, davalı Enka ve Bechtel şirketlerinin, davacılar Makbule Mert ile çocukları Ubeydullah, Fatih ve Zihni Mert’e yasal faizi ile birlikte toplam 42 milyar 709 milyon 834 bin 991 lira ödemesine karar vermişti.
Kazanın ardından sürücü Talip Adıgüzel hakkında Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan kamu davasında ise Adıgüzel, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet verdiği” gerekçesiyle 2 yıl hapis ve 860 bin lira ağır para cezasına mahkum edilmişti. Mahkeme, “sanığın kişiliği, suçun işlenişindeki özellikleri” göz önüne alarak, Adıgüzel’in hapis cezasını, 7 milyon 300 bin lira ağır para cezasına çevirmişti.
Makbule Mert ve 3 çocuğu, Enka ve Bechtel şirketlerinin mal varlıklarına ve bankadaki hesaplarına ihtiyati tedbir konulması için de, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ayrı bir dava açtı.